top of page
albenacacheva

Нарастващите разходи за живот принуждават корейците да си търсят допълнителна работа


Choi Sun-hoo, баща на две деца, който живее в Sejong, административен град на юг от Seoul, наскоро започва да работи като куриер през уикендите.

"Аз съм наемен работник и само месечната ми заплата едва стига, за да издържам семейството си", казва той.

Двете му деца, които са ученици в средното училище, посещават частни школи по корейски език, математика и английски език. Разходите им за образование не са били ниски, но са били повече или по-малко поносими. Но вече не е така, защото цените на всичко останало скочиха - от осигуряването на храна на масата до поддържането на покрива над главите им.

"Истината е, че всичко се повиши освен заплатата ми", казва Choi.
"Аз не знам. Жена ми обмисля се хване на работа като касиерка в близкия търговски център във верига магазини. Не знаех какво да кажа", добави той.

Choi не е единственият, който е поел странична работа, за да свърже двата края.

30-годишната Shin Ji-seon, майка на две деца, заяви, че наскоро е започнала работа на непълно работно време в кафене.

"Трябваше да направя нещо", споделя тя.
"Разходите за всичко се увеличават толкова бързо и не мисля, че семейството ми може да живее само с месечния доход на съпруга ми."

Това са ясни примери как все повече корейци са принудени да поемат повече работа в резултат на рязкото повишаване на разходите за живот, включително за храна, комунални услуги и лихви по кредити.


Данните на Корейската статистическа служба показват, че броят на хората, които работят на страничен принцип, е 629 610 през май. Това е най-високата стойност досега и е с 18,4% повече в сравнение с предходната година.


Цифрата е скочила с 65% в сравнение с 381 314 през януари 2020 г., малко преди началото на пандемията от COVID-19.


Зад бързото нарастване на цифрата стои водещата инфлация, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ). През юли Корея регистрира ръст на инфлацията от 6,3%, което е най-резкият ръст от ноември 1998 г. насам, когато инфлацията достига 6,8% в разгара на азиатската финансова криза.


През юни увеличението на годишна база достигна 6%, отбелязвайки почти 24-годишен връх.


Това е първият път от 23 години насам, когато показателят е над 6%.


За първи път инфлацията надхвърли 3% през октомври миналата година и оттогава се удвои до сегашния диапазон от 6%.


Допълнително поддържане на възходящата траектория е увеличението на основния лихвен процент с 50 базисни пункта от страна на Bank of Korea. Миналия месец централната банка повиши основния лихвен процент с половин процентен пункт до 2,25%, което предизвика рязко повишаване на лихвите по заемите.


Лихвите по необезпечени кредити, предлагани от петте водещи търговски кредитори в Корея, към 12 юли бяха между 4,84% и 5,59%. За разлика от тях, лихвените проценти по такива заеми варираха между 3,02% и 4,17% през август миналата година.


Регулируемите лихвени проценти по ипотечните кредити достигат 5,4%. През 2020 г. този показател е бил най-нисък - 2,61 на сто.


Централната банка заяви, че увеличение на основния лихвен процент с 25 базисни пункта ще доведе до увеличение на лихвите с 3,4 трлн. вона. Общият дълг на домакинствата в Корея възлиза на 1752 трилиона вона (1,35 трилиона долара) към март.


През последните няколко години Корея повишаваше постепенно ставките за електроенергия и газ, а до края на годината се очакват още две увеличения.


Източник: The Korea Times

Kommentare


bottom of page