С история толкова дълга, колкото и тази на корейския полуостров, корейските митове и легенди също са се развивали през времето. Ако сте фенове на корейските драми, вероятно вече сте запознати с някои, които разказват за свръхестествени истории.
Въпреки това истинската легенда, вдъхновила тези истории, често е доста различна от това, което сте видели в драмата – и често по-мрачна.
Ако сте заинтересовани да научите повече за корейската митология, продължете да четете, за да откриете някои от най-известните!
Какво представлява корейската митология?
Корейската митология, или митове са народни приказки или легенди от различни области на Северна и Южна Корея, които са станали част от културата. Те представляват комбинация от местни митове и влияния от религии като корейски шаманизъм, будизъм, даоизъм и конфуцианство.
Най-ранните писмени записи на тези митове са формирани през XII век. Разбира се, тези народни приказки са съществували в устна форма много по-дълго от това.
Някои от митологичните истории изглеждат добре обосновани и доста фактически, докато други имат свръхестествени елементи. И точно както в други азиатски страни, елементите на будизъм, даоизъм и индуизъм също са оказали силно влияние върху тези митове. Всяка история е оцеляла дори когато конфуцианството е станало основната религия в Корея.
Съществуват многобройни митологични истории, като митове за сътворението и легендарни същества, които са абсолютно фантастични! Но има няколко особено специални, които вероятно ще ви се сторят интересни. Ето някои от тях:
도깨비 (токкеби) | Гоблин
Благодарение на корейската драма 'Гоблин" с участието на актьора Kон Ю, гоблинът вероятно е станало най-известното митологично същество. Въпреки това истинската легенда за него е доста различна от историята в драмата!
Тя гласи, че гоблини се формират от предмети, които са изхвърлени и има човешка кръв по тях. Те нямат никаква прилика с човешкия вид.
Всъщност всеки корейски токкеби може да изглежда различно от останалите, но всеки от тях трябва да изглежда страховито и същевременно да вдъхва възхищение у тези, които го погледнат. Предполага се, че те имат само един крак - десен.
Гоблините са доста шеговити и обичат да задават гатанки на минаващите край тях и дори може да ги предизвикат на двубой. Също така могат да имат магически предмети.
귀신 (куишин) | Духове
Корейските духове са доста подобни на духовете в други страни. Те също са прозрачни и се носят във въздуха без видими крака. Въпреки това те почти винаги са жени, с дълга черна коса, облечени в бели погребални дрехи и със зловещ поглед на лицата си. Има и други видове духове, но това е най-често срещаният.
Един от тях се нарича "Девствен дух" (처녀귀신 | чоньогуишин). Тази легенда може би е била създадена, за да насърчава младите жени да се омъжват.
Друг подобен дух е Водният дух (물귀신 | мулкуишин). Тези духове са били хора, които са се удавили във води като река Хан. Сега те преследват живи същества, опитвайки се да ги накарат да се присъединят към тях.
Точно както в другите култури, духове в Корея обикновено се появяват заради недовършена работа, като например да отмъстят. Те се намират в изоставени места и гробища, и може да направят въздуха студен или да хвърлят предмети наоколо, когато искат да привлекат нечие внимание.
구미호 (кумихо) | Деветоопашата лисица
Също представена в няколко корейски драми, деветопашата лисица е популярно същество в корейския мит. Образът ѝ в корейските драми обикновено е на красива девойка, прокълната да бъде кумихо, което не може да намери любов без обвързване.
Корейските драми с участието на актрисата Шин Мин А и актьора И Дон Ук са едни от най-популярните корейски драми, в които има кумихо.
Истинската легенда е още по-тъжна и ужасяваща. Съществото е по-скоро лисичка, но запазва способността да се превръща в красива девойка, за да примамва мъже достатъчно близо, за да изяде им черния дроб. Но ако се въздържа да се храни с това в продължение на хиляда дни, може да бъде човек.
용/룡 (미르) йон/рьон (миръ) | Дракони
Тези същества са силно повлияни от китайските дракони, поради което и външният им вид е подобен. За разлика от китайските дракони, корейските имат дълга брада и носят кълбо, което на корейски се нарича 여의주 (йоъйду). Корейският дракон се счита за добронамерено същество, свързано със земеделието и особено с водата. Ако посетите Сеул, често ще виждате този символ.
Друго същество от тази категория е 계룡 (кьерьон). Те са впрегнати в колесници за важни фигури в Корея или за родителите на паметни герои.
Една от тези легенди разказва за основаването на едно от трите кралства на Корея - кралство Шила. Говори се, че принцесата е родена от голямо яйце на дракон.
Смята се, че драконите също призовават дъждовния сезон в Корея. Среща се и 이무기 (имуги) - те могат да се разглеждат повече като морски змии, отколкото като дракони, ако не носят кълбото.
해태 (хете) | Лъвско създание
Тъй като това е официалният символ на Сеул дори и днес, лесно ще намерите негови статуи пред множество сгради. Има тяло и глава на лъв, с извити рога на главата си. Цялото му тяло е покрито с люспи, наподобяващи броня. Смята се, че е пазител, който държи злите предзнаменования далеч и също така поддържа справедливостта. Също така служи като пазител от природни бедствия. Това същество понякога се нарича и Хечи. Още по времето на династията Чосон важни особи са искали да имат изображение на това същество, избродирано на официалните им одежди.
달토끼 (талтокки) | Лунен заек
Известен също като Нефритен заек, това е друго митично същество, което е прието в корейския фолклор от китайската митология. Легендата разказва, че този заек е открит, като се гледат образуванията на кратерите на Луната. Сега той е важен символ на Чусок, удрящ пестика си, за да направи оризова торта.
저승사자 (чосънсаджа) | Жътвар
저승사자 е корейският жътвар. Те са предназначени да водят тези, които току-що са починали, към отвъдния свят. Традиционно носят черен ханбок, съчетан с черна шапка. Но днес те се изобразяват по-често с дълго черно палто и федора, особено след И Дон Ук в "Гоблин". Тъй като жътварят обикновено се среща при смърт и се счита за лошо предзнаменование, той е страшна фигура сред корейците. Разбира се, не бихте искали да се сблъскате с такъв!
불 개 (пул ке) | Огнени кучета
Легендата гласи, че тези кучета произхождат от кралството на тъмнината. Корейският им термин е 가망나라 (каманнара). Фолклорът разказва, че те са причината за лунните затъмнения. В легендата кралят на Каманнара бил много загрижен за тъмнината на кралството си и изпратил тези огнени кучета да заловят Луната и Слънцето.
За съжаление те се оказвали твърде горещи или твърде студени за тях, за да могат да ги донесат. Кучетата изгаряли или замръзвали, когато се опитвали да ги пренесат в кралството. Кралят обаче не се отказал и продължавал да изпраща още кучета, за да ги донесат. Всеки път, когато куче се опитва да донесе Луната или Слънцето на господаря си, настъпва лунно или слънчево затъмнение.
삼족오 (самджоко) | Трикрак гарван
Това същество е било основният символ на династията Когурьо. Според вярванията трикракият гарван живеел в Слънцето. Следователно се е считал за слънчев бог - всъщност те са по-силни от драконите.
В допълнение към тези корейски митологични същества, корейската митология включва и многобройни различни видове богове, както и забележителни човешки същества.
Митът за основаването на Коджосон
Става въпрос за бог на име Хуанун - третия син на Небесния император Хуанин.
Той казал на баща си, че иска да управлява хората на земята, тъй като се тревожи за тях. Небесният император се съгласил и така богът слязал на смъртния свят и започнал своето управление.
Той бил оборудван с Три небесни печата (천부사민, чонбусамин), три хиляди слуги и също така тримата господари: облак, дъжд и вятър. Когато пристигнал на земята, на върха на планината Тебек, той основава града на боговете, Шинши. Грижел се за 360 различни човешки дела в различни аспекти на живота - от земеделие до правосъдие.
웅녀 (Унньо)
Богът бил посетен от тигър и мечка, които искали да станат хора. Хуанун им заповядал да останат в пещера за 100 дни. Той им дал двадесет скилидки чесън и малко пелин за храна, докато са там.
Тигърът не успял да издържи и накрая избягал. От друга страна, мечката останала търпелива и се превърнала в красива жена на двадесет и първия ден. Тя получила името Унньо, което означава мечка-жена.
След малко време Унньо започнала да изразява желание да има дете. За да изпълни желанието ѝ, Хуанун приел смъртна форма, за да може тя да зачене и роди момче. Техният син Тангун бил предшественик на корейския народ. Това довело до създаването на кралството Асадал, което означава „място, където утринното слънце изгрява“.
В крайна сметка името на това кралство било променено на Чосон – и, разбира се, станало Коджосон. Корейската легенда разказва, че Тангун останал в човешката си форма в продължение на 1908 години. След това той напуснал човешкия свят и се възнесъл като планински бог, Саншинньон (산신령).
Източник: 90daykorean
Mga Komento